Strona główna arrow Z ostatniej chwili
poniedziałek, 22 grudzień 2014
 
 
Z ostatniej chwili
Fajerwerki - zachowaj ostrożność PDF Drukuj

Image 

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – zachowajmy ostrożność, używając ich. Większość jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale nieprzestrzeganie zasad może doprowadzić do wypadku. UOKiK, Policja i Służba Celna przypominają wspólnie o zasadach bezpiecznych zakupów i używania fajerwerków.

W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu. O zgodność wyrobów pirotechnicznych z wymaganiami przepisów dbają Służba Celna i Inspekcja Handlowa. Pierwsza kontroluje produkty importowane do UE, zatrzymując na granicy towar, który nie spełnia wymogów. Z kolei Inspekcja Handlowa stale sprawdza fajerwerki dostępne na rynku.

Konsumencie pamiętaj, że fajerwerki są  materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

KUPUJESZ – sprawdź, czy:

 1. Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
 2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
 3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
 4. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
 5. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ – pamiętaj:

 1. Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych, np. tylko w noc sylwestrową.
 2. Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta.  Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
 3. Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
 4. Wybierz miejsce, w którym - korzystając z fajerwerków - nie zrobisz nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
 5. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na Policję.
 6. Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

(źródło: UOKiK)

Czytaj całość...
 
Ulotnili się z imprezy z rzeczami gospodni PDF Drukuj

Image

21 grudnia kilka minut godzinie 5:00 do dyżurnego policji zadzwoniła pokrzywdzona i poinformowała o kradzieży z mieszkania przy Św. Antoniego pieniędzy w kwocie 1700 złotych i telefonu komórkowego o wartości 50 złotych. Policjanci ustalili iż w nocy w mieszkaniu pokrzywdzonej była libacja alkoholowa. W domu było kilka osób m. in para 36-latków,znajomych pokrzywdzonej, którzy jak wynika z ustaleń ulotnili się z imprezy razem z pieniędzmi i telefonem. Policjanci dotarli do 36-latków, oboje byli pijani kobieta miała 2 promile, a jej partner 3,6. Odzyskano telefon komórkowy i skradzione pieniądze. Zlodziejski duet noc spędził w policyjnym areszcie, odpowiedzą za kradzież za co grozi do 5 lat więzienia, byli w przeszłości notowani 

 
Zatrzymani za kierowanie w stanie nietrzeźwości PDF Drukuj

Image 

19 grudnia o godzinie 20:00 na Nowym Porcie miała miejsce kolizja drogowa. Policjanci ustalili, że 32-letni mieszkaniec Tomaszowa kierując vw golfem na ulicy Nowy Port skręcił w ulicę Mireckiego, będąc na wysokości ulicy Bukowej zjechał na przeciwny pas ruchu doprowadzając do zderzenia z jadącym prawidłowo 31-letnim mieszkańcem powiatu opoczyńskiego, kierującym astrą. Po zbadaniu stanu trzeźwości okazało się, że kierowca golfa jest kompletnie pijany miał 3,4 promila oraz nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. 21 grudnia o godzinie 4:00, na ulicy Piłsudskiego policjanci zauważyli opla vectrę pędzącego bez włączonych światełulicami Tomaszowa, . Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej wspomniany pojazd, autem kierowała 36-letnia mieszkanka Tomaszowa, od kobiety czuć było alkohol. Została przebadana alkotestem, wydmuchała 1,8 promila. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat więzienia.

 
Próbowali okraść myjnię PDF Drukuj

Image 

20 grudnia o godzinie 20:00 na Farbiarskiej, w okolicy samoobsługowej myjni samochodowej policjanci zauważyli dwóch mężczyzn, którzy na widok radiowozu zaczęli uciekać. Funkcjonariusze zatrzymali ich i wylegitymowali. Jak się okazało podejrzewani zaczęli włamywać się do automatu wrzutowego, nie zdążyli nic ukraść. Wartość uszkodzeń jest w trakcie ustalania. Podejrzewani 22 i 31- letni mieszkańcy Tomaszowa odpowiedzą za usiłowanie kradzieży z włamaniem, za co grozi kara do 10 lat więzienia.

 
APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ W OSTATNICH DNIACH PRZED ŚWIĘTAMI PDF Drukuj
Image 
 
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a zatem czas przygotowań, porządków i wzmożonych zakupów. Przed nami ostatni weekend, który wiele osób wykorzysta na ostatnie przygotowania.  Aby ustrzec się przed kradzieżą, należy być ostrożnym i pamiętać, że możemy być obserwowani przez kieszonkowców, którzy tylko czekają na chwilę naszej  nieuwagi. Przestępcy wykorzystując lub organizując sztuczny tłok, działają zarówno w sklepach, na targowiskach jak i w komunikacji miejskiej. Dlatego nie wolno zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
 
 
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 9 z 1696