Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny wypadek z udziałem pieszego uczestnika ruchu drogowego

W dniu 07.01.2017 r. o godz. 18.46 w Tomaszowie Maz. na ul. Jana Pawła II doszło do potrącenia 56 letniej kobiety przechodzącej przez jezdnię w miejscu do tego wyznaczonym.

27 letni mężczyzna kierując samochodem osobowym nie zastosował wystarczających środków ostrożności zbliżając się do przejścia dla pieszych. W wyniku zdarzenia 56 letnia kobieta odniosła obrażenia ciała a kierujący stracił prawo jazdy za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego.

W związku z kolejnym tego typu zdarzeniem ponownie apelujemy o ostrożność i rozwagę u wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że aby bezpieczeństwu stało się zadość, praca policjantów bezwzględnie musi  zostać wsparta rozsądkiem ze strony uczestników ruchu.

Być może latem to nie jest tak akcentowane. Ale kiedy nadchodzą jesienno – zimowe warunki, na drodze robi się niebezpiecznie. Szybko zapadający zmrok, mgły, opady deszczu i  śniegu sprawiają, że zdarzeń drogowych z udziałem pieszych przybywa.

Ta grupa uczestników ruchu drogowego musi mieć świadomość, że przejście dla pieszych to miejsce szczególnej ostrożności. Ale nigdy nie będzie to lokalizacja, która da mu 100 % gwarancję bezpiecznego przedostania się na drugą stronę jezdni. Więc zawsze warto się upewnić czy nic jemu nie grozi nawet w tym miejscu. Nie pozwólmy decydować innym czy dalej możemy żyć ! Nawet, jeśli wina jest po stronie kierującego. Piesi też nie moga dawać podstaw do stwarzania niebezpiecznych sytuacji. Zatem wybieganie zza pojazdu, przechodzenie poza miejscem wyznaczonym, chodzenie po niewłaściwej stronie jezdni nie powinny mieć miejsca. Pamiętajmy także o elementach odblaskowych.

Duża odpowiedzialność spoczywa także na kierowcach. Świadomość, że  samochód nad pieszym ma dużą przewagę bezpieczeństwa, usypia zdrowy rozsądek, ostrożność i pokorę. Rodzi się wewnętrzna ignorancja wobec pieszych, a w konsekwencji nieszczęście na drodze. Odpowiedzialny kierowca to taki, który posiada zdolności do przewidywania sytuacji na drodze. Nawet, jeśli w danym momencie nic na to nie wskazuje. Przygotowanie na potencjalne sytuacje sprawia, że koncentracja jest na wysokim poziomie. To z kolei przekłada się na szybką reakcję kierowcy. Ciężko znaleźć linię obrony dla kierującego, który widząc na drugim pasie stojący pojazd, jedzie dalej bez żadnej reakcji przejeżdżając pieszemu po przysłowiowych palcach. Dlatego warto mieć przekonanie, że bezpieczna jazda powinna być wynikiem troski o losy innych uczestników ruchu drogowego, a nie strachu przed mandatem czy utratą prawa jazdy.