Ustalamy torebkowego złodzieja - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Tomaszowie Mazowieckim

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Ustalamy torebkowego złodzieja

5 grudnia o godzinie 17:30 na ulicy Wiejskiej w Tomaszowie Mazowieckim 63 – letnia kobieta stała się ofiarą sprawcy, który wyrwał jej torebkę. Mężczyzna uciekł. Do podobnego zdarzenia doszło 6 grudnia na ulicy L.W Maya w Tomaszowie Mazowieckim o godzinie 20:30, tutaj ofiarą również była 63 letnia kobieta, której napastnik przy użyciu siły wyrwał torebkę i uciekł. Na Szczęśliwej 8 grudnia kilka minut po północy złodziej wykorzystując otwarte drzwi wejściowe do jednej z firm ukradł damską torebkę. Wszystkie osoby posiadające informacje, które mogą pomóc w ustaleniu sprawcy tych przestępstw proszone są o kontakt z miejscową policją tel 0 44 726 10 00 lub 997. Nie ułatwiaj życia przestępcy. Przestępca szuka łatwego i szybkiego sposobu bogacenia się. Często przed dokonaniem kradzieży dokonuje sprawdzenia obiektu, wyszukuje ofiary, wykorzystuje nie tylko porę nocną. Policja apeluje do wszystkich mieszkańców powiatu, aby zwracali baczną uwagę na to, co dzieje się wokół ich posesji czy samochodów.

Złodzieje kieszonkowi to przestępcy obserwujący swoje ofiary, którzy przeważnie działają w grupach. Roztargnienie, pośpiech, a czasem nawet przedświąteczne przepracowanie sprawiają, że skupiając uwagę na zakupach często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. W tym momencie możemy stracić telefon, portfel, dokumenty. Uważajmy więc w sklepach, na targowiskach, przy bankomatach, w środkach komunikacji miejskiej, nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów w samochodach.

Kieszonkowcy nie próżnują, działają o każdej porze roku a szczególnie w okresach przedświątecznych. Apelujemy przede wszystkim, aby podczas pobytu w centrach handlowych lub środkach komunikacji miejskiej pilnować własnych torebek i kieszeni. Torebki warto przytrzymywać dłonią, portfele nosić w wewnętrznych kieszeniach marynarek, kurtek, płaszczy. Wtedy kieszonkowiec przestaje się nami interesować. Warto też pamiętać, aby podczas pakowania zakupów nie pozostawiać portmonetek i toreb bez kontroli. Taką sytuację mogą wykorzystać przestępcy. Warto wspomnieć, że uwagę złodziei zwracają przede wszystkim osoby roztargnione bądź nietrzeźwe. Czasem obserwują kogoś przez dłuższy czas – w banku, sklepie, przed bankomatem, a potem w dogodnej dla siebie chwili atakują.

Apelujemy o ostrożność i uwagę w zatłoczonych środkach komunikacji. Przypominamy podróżnym, jak uchronić się przed złodziejami kieszonkowymi. Sprawcy zwykle wykorzystują nieuwagę pasażerów, korzystają z tłoku na dworcach, peronach, przystankach i w sklepach. Okradają pasażerów i klientów sklepów z pieniędzy, kart bankowych i dokumentów. Warto o tym pamiętać.

Jeśli padłeś ofiarą kieszonkowca, natychmiast powiadom Policję pod numer alarmowy 997. Im szybciej zaczniesz działać, tym większa szansa na zatrzymanie złodzieja i odzyskanie skradzionych pieniędzy czy dokumentów.

PAMIĘTAJ, ŻE NIE REAGUJĄC....AKCEPTUJESZ

Podczas nieobecności sąsiadów, zwróć uwagę na hałasy, staraj się ustalić przyczynę pukania, stukania, szczekania psa. Jeżeli zauważysz nieznane ci osoby, kręcące się w pobliżu domu, na podwórzu, ulicy - dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarz, sylwetkę i ubiór albo numer rejestracyjny i markę samochodu. Nie obawiaj się zapytać: "Kogo pan szuka?".
W przypadku dłuższego wyjazdu obowiązkowo poinformuj zaufanych sąsiadów i poproś ich
o pozorowanie twojej obecności – zabieranie włożonych w drzwi ulotek, wyciąganie listów ze skrzynki pocztowej, podlewanie kwiatów, otwieranie od czasu do czasu okien, włączanie telewizora lub radia, a wieczorem światła.

Policjanci radzą

Zawsze zamykaj drzwi domu i mieszkania, nawet gdy jesteś w środku – śpiący lub zajęty pracami domowymi możesz nie zauważyć i nie usłyszeć, że ktoś wszedł do środka. Często też nie reagujesz sądząc, że to któryś z domowników.

Reaguj na odgłos naciskanej klamki – sprawdzaj kto to robi i natychmiast informuj o takich sytuacjach Policję.

Dzwoń na Policję jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada,
a wiesz, że nie ma go w domu lub zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, przed blokiem lub na parkingu.

Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu. Zachowajcie „sąsiedzką czujność”:

Wychodząc z domu:

zamknij wszystkie drzwi i okna, wychodząc nawet na krótko na własną posesję – złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wejść do Twojego domu.

nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) – złodziej zazwyczaj zna te miejsca nie gorzej od Ciebie.

zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do domu.

wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw włączone światło – stwórz pozory, że w domu ktoś jest.

nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu "wyszłam do Zosi", włamywacz bardzo lubi gwarancje, że w domu nikogo nie ma.

Nie ryzykuj niepotrzebnie:

unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane są przez nich w pierwszej kolejności.

nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy.

jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania.

nie ułatwiaj „pracy” złodziejowi. Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera itp.), oznacz je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.), w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.

Ponownie apelujemy do wszystkich osób, które są świadkami przestępstw by nie pozostawali obojętni wobec takich czynów i informowali o tym Policje w myśl kampanii „ Nie reagujesz akceptujesz”.

Można również anonimowo zgłaszać informacje o przestępstwach czy też innych czynach bulwersujących społeczeństwo na telefon tomaszowskiej policji 0 44 726 10 00 lub 997