Policyjna Akademia Bezpieczeństwa - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Tomaszowie Mazowieckim

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjna Akademia Bezpieczeństwa

W środę 26 października w Zespole Szkół nr 8 przy ul. Gminnej odbyła się jedenasta edycja Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa. W zawodach rywalizowało 21 dwuosobowych drużyn – dziewczynka i chłopiec- uczniów klas drugich szkół podstawowych ze Smardzewic, Czerniewic, Brzustowa, Łaznowa, Luboczy, Lubochni, Rzeczycy, Rokicin, Komorowa, Glinnika, Lipia, Wiaderna oraz SP 6, SP 1, SP 10, SP 8, SP 13, SP 12, SP 7, SP 14 i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Tomaszowa Maz.. Reprezentacje szkół zostały wcześniej wyłonione w eliminacjach wewnątrzszkolnych.

Konkurs rozpoczęto rywalizacją sportową. Dzieci miały do pokonania tor przeszkód, podobny do tego na jakim rywalizują kandydaci do służby w policji. Test sprawnościowy składał się z ośmiu elementów, które drugoklasiści musieli jak najszybciej pokonać. Najpierw bieg slalomem, potem przewrót w przód, przenoszenie piłki lekarskiej, bieg po przeszkodach, a następnie rzucanie piłkami do koszykówki, pięć brzuszków, skok przez skrzynię i na koniec wymaganego toru pięć rund biegu na odcinku 5 metrów.

Kolejnym etapem konkursu był test z wiedzy o bezpieczeństwie, złożony z 15 pytań, rozwiązywany drużynowo. Zagadnienia poruszone w tej części rywalizacji dotyczyły znajomości podstawowych przepisów ruchu drogowego i bezpiecznego zachowania w codziennych sytuacjach życiowych np. przy spotkaniu z nieznajomym.

Uzyskane na torze przeszkód czasy zawodników każdej drużyny sumowano i po doliczeniu do nich punktów z testu z wiedzy powstała klasyfikacja ogólna. Wszystkie drużyny osiągnęły bardzo dobre wyniki, różnice punktowe były minimalne! Organizatorzy – Zespół ds. Nieletnich i Patologii tomaszowskiej komendy policji, ustalili ostateczny wynik.

Kolejny raz najlepsi byli reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Maz -Antonina Krawczyk i Miłosz Ślusarski. Drugie miejsce zajęli Antonina Domańska i Szymon Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 6, a trzecie Maja Felińczak i Cezary Łaski ze Szkoły Podstawowej nr 13.

Zwycięzcy reprezentować będą nasz powiat na finale wojewódzkim, który odbędzie się 18 listopada w Łodzi.

Zwycięska para otrzymała fantastyczne rowery ufundowane przez Europejskie Centrum Odszkodowań w Legnicy. Laureaci drugiego miejsca wywalczyli kaski rowerowe, a zdobywcy trzeciego miejsca – ochraniacze, ufundowane przez Urząd Miasta. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali piłki, drobne upominki oraz elementy odblaskowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Urzędy Gminy w Lubochni, Czerniewicach i Rokicinach oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Piotrkowie Tryb.

W przerwie między etapami konkursu dzieci mogły zdobyć dodatkową widzę na temat bezpieczeństwa – Anna Gawarzyńska i Magdalena Olech z KRUS oddział Tomaszów Maz. omówiły z dziećmi zasady bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym i domowym. Ta dodatkowa atrakcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci – zdobytą wiedzę nagrodzono dodatkowymi upominkami.