Nie pozostawajmy obojętni - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Tomaszowie Mazowieckim

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Nie pozostawajmy obojętni

Zima jest wyjątkowo trudną porą dla osób bezdomnych. Każdego roku na terenie całego kraju odnotowuje się przypadki zgonów, których przyczyną jest ujemna temperatura, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu.


Jesień i zima to czas, kiedy policjanci prowadzą wzmożone kontrole miejsc gromadzenia się osób bezdomnych. Wszystko dlatego, że to właśnie oni są grupą, której życie i zdrowie jest szczególnie narażone na działanie niskich temperatur. Funkcjonariusze patrolują skwery, ogródki działkowe, penetrują kanały ciepłownicze, zarośla, opuszczone budynki i inne, rzadko odwiedzane miejsca. Jednak nie do każdej osoby policjanci są w stanie dotrzeć, dlatego zwracamy się z apelem o reagowanie i informowanie służb porządkowych o każdym przypadku ujawnienia osoby leżącej na chodniku, czy śpiącej na ławce.
 
Nie pozostawajmy obojętni na los osób bezdomnych, którym grozić może zamarznięcie. Dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 997 możemy uratować czyjeś życie.
 
Okres zimy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych oraz osób pozostających przy niskich temperaturach poza miejscem zamieszkania. Bardzo często są to osoby, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub swoją nieporadność życiową - nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Osobom takim należy udzielić pomocy udzielając informacji o miejscach noclegowych lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat podejmują czynności w ramach działań podejmowanych na rzecz osób bezdomnych.
 
W sytuacjach zagrożenia dzwoń po pomoc na numery alarmowe
 
997 - POLICJA
986 - STRAŻ MIEJSKA
112 - SŁUŻBY RATOWNICZE