Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwi kierujący od lat stanowią jeden z ważniejszych problemów zagrażających bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakie zagrożenie na drogach stwarzają pijani kierowcy. Mimo to, wciąż wiele osób decyduje się usiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu

12 sierpnia 2017r. o godzinie 16:55, w Osiedlu Niewiadów tomaszowscy policjanci zauważyli jadące całą szerokością jezdni bmw. Funkcjonariusze dali kierującemu sygnały do zatrzymania się, 39 – letni kierujący tym pojazdem, „wydmuchał” w alkotest 1,6 promila.

12 sierpnia o godzinie 18:25, w Treście, został zatrzymany 55-letni kierujący motorowerem. Mężczyźnie alkotest wykazał 1,8 promila.

12 sierpnia o godzinie 20:20, na drodze Smardzewice-Twarda, policjanci zauważyli rowerzystę, którego sposób jazdy wskazywał, że jest on nietrzeźwy. 49-latek został zbadany na zawartość alkoholu, miał 3,4 promila.

11.08.2017 kilka minut po północy na ulicy Piaskowej, mundurowi zatrzymali kierującego mercedesem, 23 letniego obywatela Ukrainy, mężczyzna miał w organizmie 1,6 promila.

Każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest to szczególnie groźne dla kierującego pojazdem. Prowadzenie pojazdu wymaga bowiem przede wszystkim bardzo dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Alkohol jest odpowiedzialny za zaburzenia właśnie tych zdolności, które są niezbędne do bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Co więcej - osoba pod wpływem alkoholu najczęściej nie zdaje sobie z tego sprawy, jest bezkrytyczna. Ponadto u wielu osób alkohol powoduje wzrost pewności siebie oraz chęć podejmowania zachowań ryzykownych. Od tego pozostaje już tylko krok do jazdy w stanie nietrzeźwości i do narażania życia swojego, pasażerów i innych użytkowników dróg. Niestety tego typu zachowania bardzo często pozostawiają ślad w policyjnych statystykach...

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, ograniczenia wolności lub grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów.