Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Zakręcone w bezpieczeństwo - Otwarcie sezonu wodnego

21 czerwca o godzinie 10:00 w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim nastąpiło uroczyste otwarcie sezonu wodnego. Na uroczystości był Wojewoda Łódzki prof. Zbigniew Rau, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński wraz z Zastępcą insp. Dariuszem Walichnowskim, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Marszałek Województwa Łódzkiego, Komendanci Miejscy i Powiatowi Policji województwa łódzkiego, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Łowieckiej, Rybackiej, Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki, Dyrektor Zespołu Szkół w Smardzewicach i wielu innych znamienitych gości. Pan Wojewoda i Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi podkreślili jak istotną sprawą dla spokojnego wypoczynku jest bezpieczne zachowanie nad wodą. W ramach finału projektu "Stawka większa niż gra- zacznij bezpiecznie żyć" zaprezentowali się gimnazjaliści ze Szkoły w Smardzewicach.

Projekt obejmował cykl spotkań poświęconych pogadankom na temat bezpieczeństwa m.in. podczas zbliżających się wakacji, bezpiecznych zachowań nad wodą, pierwszej pomocy przedmedycznej, a także umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Młodzież pokazała czego nauczała się w trakcie cyklicznych spotkań przeprowadzonych przez st. sierż. Martę Mysur policjantkę z tomaszowskiej komendy. Uczniowie wyczuleni na różne sytuacje, które mogą zdarzyć się podczas wakacji, zaprezentowali praktyczne umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Gimnazjaliści zaprezentowali również elementy samoobrony, które nabyli podczas spotkań z policyjną instruktorką technik i taktyk interwencji policyjnych st. sierż. Marta Mysur. Zwieńczeniem plenerowej inauguracji sezonu wodnego było wręczeniem przez Wojewodę, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi oraz Wójta Gminy Tomaszów nagród dla młodzieży zaangażowanej w projekt. 

Podstawowe zasady bezpieczeństwa na wodą

· Wybieraj tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli

·  Nie korzystaj z kąpieli w miejscach zabronionych, np. na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu portów, mostów, zapór itp.

·  Przestrzegaj regulaminu kąpieliska oraz obowiązujących na nim oznaczeń

·  Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika

·  Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr

·  Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu

·  Zwracaj uwagę na przebywające nad wodą dzieci

·  Zachowaj szczególną ostrożność podczas łowienia ryb i spacerów nad wodą

·  Podczas wypoczynku nad wodą nie pozostawiaj cennych rzeczy na brzegu bez opieki

·  Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.

·  Nie skacz do wody w miejscach nieznanych

·  Korzystaj z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego

Niewłaściwe zachowania nad wodą wiążą się odpowiedzialnością prawną.

Podlega karze grzywny kto:

·        znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym (żaglówka, kajak, rower wodny) -  art. 35 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych;

·        znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu wodnym  - art. 87 Ustawy kodeks wykroczeń;

·        kieruje statkiem albo zajmuje stanowisko członka załogi statku, nie posiadając do tego właściwego dokumentu kwalifikacyjnego - art. 61 Ustawy o żegludze śródlądowej;

Kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu wodnym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2-  art 178a Ustawy kodeks karny.